Chceš vidět hory se stády ovcí, kde žijí medvědi a vlci? Projet se po jedné z nejkrásnějších silnic na světě Transfăgărășan? Nebo vidět dřevěné kostely zapsané v UNESCO? Pokud alespoň jedna odpověd je "ano", tak je tenhle road trip pro tebe jako dělaný.
Základní informace
Pojedeme vícemístnou dodávkou, kterou budeme mít nejen na cestu tam i zpět, ale také na přesouvání po Rumunsku. Spát budeme v penzionech/hotelech. Stravu si bude každý řešit sám, pravidelně budeme zastavovat pro zásoby v obchodech. Návštěva restaurací je samozřejmostí, záleží na domluvě. Většina věcí se bude řešit za pochodu s ohledem na počasí a přání všech účastníků.
Program
11. října: Odjezd ve večerních hodinách z ČR. Nástupová místa Česká Třebová a Brno. Případně co bude podél trasy.
12. října: Celodenní túra k jeskynnímu systému Cetăţile Ponorului (Ponorné hrady), kde vstupem je největší skalní brána v Evropě. Podle podmínek (vlhko, zima) lze sestoupit až na dno jeskyně pomocí ocelových lan. Přespíme ve městě Padiş.
13. října: Prohlídka města Hunedoara se stejnojmenným hradem, který je jeden ze sedmi divů Rumunska. Podle některých zdrojů je na první příčce. Místo, které nejde vynechat během prohlídky země ale musíme obdivovat pouze z venku, v říjnu je hrad uzavřen. Večer se přiblížíme na začátek dvoudenního treku, který nás čeká následující dny.
14. - 15. října: Trek na nejvyšší vrchol země - Moldoveanu (2.544 m). Přejíždíme přes nejkrásnější silnici v zemi, a začínáme u nádherného jezera Bâlea. Vystoupíme na vrchol naší výpravy, a přespíme v horské chatě. Druhý den se vracíme zpět k autu.
16. října: Zřícenina hradu Poenari, kde skutečně žil Vlad III. Dracula, též zvaný Napichovač. Kníže byl známý tím, že své nepřátelé napichoval na kůly. Zřícenina je v říjnu taktéž uzavřena, ale okolní krajina a pohled z venku vytvoří nádhernou podívanou. Návštěva hlavního města, na které budeme mít čas celé odpoledne/večer. Také zde budeme mít ubytováni.
17. října: Ráno nás čeká návštěva nejzachovanější delty v Evropě. Jedná se o deltu Dunaje. Žijí tu například ibis hnědý, kormorán velký euroasijský, pelikán bílý, volavka vlasatá nebo tuleň středomořský. Přespíme v okolí.
18. října: Celodenní přejezd směrem k regionu Maramureș, kde jsou typické dřevěné kostely a výhledy na hory.
19. října: Prohlídka výše zmíněné oblasti zapsané v UNESCO, na kterou máme celý den. Večer odjíždíme zpět domů.
20. října: Dopolední příjezd do ČR.
Cena
14.990 Kč. Zahrnuje půjčení auta včetně všech ostatních nákladů (palivo, pojištění, dálniční známky, parkoviště), 7x ubytování (6x v penzionu/hotelu, 1x v horské chatě), ostatní poplatky, program a organizaci.
Pokud máš zájem, napiš mi na Instagramu nebo Facebooku. Po zaplacení zálohy (50 % z celkové ceny) ti zarezervuju místo, a přidám tě do skupinového chatu, kde se bude řešit vše, co bude potřeba.
Co vědět o Rumunsku
Pro cestu do země stačí platný občanský průkaz nebo pas. Měnou je rumunský lei. Ve větších městech berou karty, ale je potřeba s sebou mít dostatek hotovosti, na kartu je dobré nespoléhat. Jelikož je Rumunsko v EU, mobilní data budou fungovat jako v ČR.
Doplňující informace
Program je pouze informativní, je možné ho dle domluvy upravit. V případě nevhodného počasí se vymyslí náhradní program, případně se přehází. Cílem ale je navštívit všechna výše uvedená místa. Každý účastník jede na vlastní riziko, a sjedná si cestovní pojištění po dobu akce. Organizátor nemá žádnou zodpovědnost za zdraví nebo majetek účastníků.